Ljusstakar gustavianska stockholmsarbeten

Klubbat för:

48000 SEK

20 000-25 000 SEK

LJUSSTAKAR, ett par, högklassiga gustavianska stockholmsarbeten, fanerad och massiv masurbjörk med brännförgyllda mässingsmonteringar i Fredric Ludvig Rungs art, fyrkantig fotplatta med blytyngd, dekor av pärlstav, kannelerade pelare med fyllningar i basen, urnformad ljuspipa med eklöv och ekollon mot pikerad botten, lösa manschetter med pärlstav, höjd 26 cm, ena med smärre torrsprickor

PROVENIENS:
Stopalo

LITTERATUR:
Ingrid Sjöström, red.: Haga - Ett kungligt kulturarv, Karlstad 2009, sidan 200, jämför ljusstakar i Divanen på Gustav III:s paviljong på Haga

2001

2019-12-10