Ljusstakar, 1 par, silver, A . Zethelius, 1832

Klubbat för:

17000 SEK

Utropspris

10 000-12 000 SEK

ADOLF ZETHELIUS, ljusstakar, 1 par, silver, Stockholm 1832, rund välvd fot med akantusbårder, palmetthölstrat balusterskaft, delvis godronnerad ljuspipa, stämplade ljushattar med pärlstav stämplade 1834, höjd 28 cm, vikt ca 920 g, smärre bucklor och repor, liten buckla på skaftet

PROVENIENS
Hovtraktör Tore Wretman

2312

2019-12-10