Ljuskrona, Louis XV, Frankrike

Klubbat för:

75000 SEK

Utropspris

80 000-100 000 SEK

LJUSKRONA, Louis XV, Frankrike, sannolikt parisarbete, för nio ljus, stomme i brons med fragmentarisk brännförgyllning, behängd med gjutna och slipade prismor i form av löv, margueriter och stjärnor, övre delen med blåsta stamglas, mitten och dragare med karaffer och ståndare med franska liljan, uppsvängda ljusarmar med droppbrickor och urnformade ljuspipor, botten med avslutande klot, höjd 120 diameter 70 cm, slitage, ställvisa kompletteringar och nagg, borrade för el

LITTERATUR:
Käthe Klappenbach m.fl.: Kronleuchter mit Behang aus Bergkristall und Glas sowie Glasarmkronleuchter bis 1810, Stiftung Preussische Schlösser und Gärten Berlin-Brandenburg, Berlin 2001, sidan 73 & 244ff, jämför snarlika ljuskronor tillverkade omkring 1750 i Paris med glas från Böhmen
Bo Vahlne: Frihetstidens inredningar på Stockholms Slott - Om bekvämlighetens och skönhetens nivåer, Stockholm 2012, sidan 147, jämför ljuskrona på Gripsholms slott

2117

2019-12-10