Konsolbord, högklassigt gustavianskt

Klubbat för:

50000 SEK

50 000-60 000 SEK

KONSOLBORD, högklassigt gustavianskt stockholmsarbete, Jean Baptiste Masreliez art, träskuren dekor av bildhuggarkvalitet, sannolikt framtagen originalförgyllning med polerat guld och slagmetall, sarger med blad- och pärlstav, benanfanger med vridna fleuronger, blomsterfestonger med rosor, avsmalnande kannelerade ben med överkragning av blad och pärlstav, fotkryss med bandfläta och pinjekotte, tryckta fleuronger, bladhölstrade fotavslut, skiva av kalksten med kälning, höjd 78, 82 x 43 cm, ställvisa förgyllningsskador, kompletteringar och lagningar, skivan gammal men ej ursprunglig

PROVENIENS:
Bukowskis Auktioner, Klassiska, hösten 2004, nr 854

LITTERATUR:
Håkan Groth: Nyklassicismen i Sverige, Stockholm 1991, sidan 47, jämför konsolbord i drottning Sofia Magdalenas sängkammare på Gripsholm, sidan 62, jämför konsolbord i Gröna förmaket på Sturehofs slott

2150

2019-12-10