Johan Philip Korn, Pastorala kustlandskap, ett par

Klubbat för:

48000 SEK

Utropspris

10 000-12 000 SEK

JOHAN PHILIP KORN
1727-1796
Pastorala kustlandskap med fiskare - ett par
Olja på pannå, vardera 10,5 x 16 cm.
Äldre bronserade ramar (2)

PROVENIENS
Näs herrgård, Rö socken, Uppland

LITTERATUR
Slott och herresäten i Sverige, Uppland 2, Allhems förlag Malmö 1967, se sidorna 12-21

2393

2019-12-10