Johan Laurentz Jensen, Korg med rosor, lövkojor

Klubbat för:

120000 SEK

150 000-200 000 SEK

JOHAN LAURENTZ JENSEN
1800-1856
Korg med rosor, lövkojor, kaprifol, nejlikor och fuchsia
Signerad I.L. JENSEN. Olja på duk, 53,5 x 65 cm

PROVENIENS
Åmells, Stockholm
Svensk privatsamling

UTSTÄLLD
Vårutställning, Åmells, Stockholm 2004, katalognr 2

Johan Laurentz Jensens måleri kännetecknas av rikt varierade blomster- och fruktstycken i klara lysande färger. Växterna och frukterna är återgivna med omsorgsfull detaljrikedom och ibland dem gömmer sig gärna insekter som fjärilar och humlor.

I detta blomsterstilleben är en korg med trädgårdsblommor placerad på en stubbe mot en fond av ekkvistar. Bruket att avbilda blommorna mot en bakgrund av träd var något som bland annat den holländske mästaren Jan van Huysum (1682-1749) använde sig av.

2446

2019-12-10