Jan Molenaer, Värdshusinteriör

Klubbat för:

55000 SEK

80 000-100 000 SEK

JAN MOLENAER
Nederländerna, Haarlem 1609/10-1668
Värdshusinteriör/ "Danse dans un Cabaret"
Signerad Jan Molenaer. Olja på duk, 89 x 111 cm

EXPERTIS
Cabinet Turquin, Stéphane Pinta, Paris

PROVENIENS
Collection Cyrille
Inköpt i Sankt Petersburg år 1918, vidare i arv till nuvarande ägare

2478

2019-12-10