Jacques Theodore Coinchon

Jacques Theodore Coinchon
Jacques Theodore Coinchon
Jacques Theodore Coinchon
Jacques Theodore Coinchon
Jacques Theodore Coinchon
Jacques Theodore Coinchon
Jacques Theodore Coinchon
Jacques Theodore Coinchon
Jacques Theodore Coinchon
Jacques Theodore Coinchon

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

30 000-40 000 SEK

JACQUES THEODORE COINCHON
Frankrike 1814-1881
Pojke spelande aulos flöjt och sittande på en lejonfäll (ung Herkules?)
Signerad och daterad Coinchon scp. 1858, gjutarmärkt Amand - Vêtu. Fab t de Bronzes. Paris. Brunpatinerad brons, höjd 89 cm

PROVENIENS
Hakunge säteri, Össeby-Garns socken, Stockholms län

2461

2019-12-10