Gustaf Wilhelm Palm, Giuseppe Garibaldi

Klubbat för:

110000 SEK

40 000-50 000 SEK

GUSTAV WILHELM PALM
1810-1890
Giuseppe Garibaldi och general Bixio samlas med sin armé och frivilliga soldater i närheten av Rom och förbereder attack mot Påvens armé 1849.
Signerad med monogram och daterad 1849. Olja på duk, 66 x 84 cm

PROVENIENS
Bukowski Auktioner, Internationella höstauktion 1986, katalognr 191

2379

2019-12-10