Gustaf Hesselius II, Stilleben

Klubbat för:

125000 SEK

Schätzwert

150 000-175 000 SEK

Beschreibung

GUSTAF HESSELIUS II
1727-1775
Stilleben
Signerad och daterad G Hesselius pinxit Ao 1773. Olja på duk, 94 x 121 cm.

PROVENIENS
Nordén Auktioner, Nr 15, hösten 1994, katalognr 191
därefter i samma familjs ägo

Gustaf Hesselius d.y. var en skicklig dekorationsmålare, född i Dalarna. Han kom tidigt i målarlära hos Johan Pasch i Stockholm. Han deltog med sin lärare i dekorationsarbetet på Kungliga Slottet och även på Carl Gustaf Tessins Åkerö i Södermanland. Hesselius visade stor skicklighet, vilket ledde till att slottsbyggnadsdeputationen 1757 gav honom ett reseunderstöd för vidare studier i Paris. Mycket få staffliarbeten är kända av Hesselius och de är ytterst sällsynta i auktion sammanhang. Det är därför ett privilegium att till denna auktion ha fått in detta viktig verk av konstnären, signerat och daterat 1773. Målat två år före sin död.

2376

2019-12-10