Gustaf Fjaestad, Wårflod

Gustaf Fjaestad, Wårflod
Gustaf Fjaestad, Wårflod
Gustaf Fjaestad, Wårflod
Gustaf Fjaestad, Wårflod
Gustaf Fjaestad, Wårflod
Gustaf Fjaestad, Wårflod
Gustaf Fjaestad, Wårflod
Gustaf Fjaestad, Wårflod
Gustaf Fjaestad, Wårflod
Gustaf Fjaestad, Wårflod
Gustaf Fjaestad, Wårflod
Gustaf Fjaestad, Wårflod

Klubbat för:

180000 SEK

Utropspris

125 000-150 000 SEK

GUSTAF FJAESTAD
1868-1948
Wårflod
Signerad G Fjaestad. Olja på duk fäst på pannå, 81,5 x 112 cm.

PROVENIENS
Fritzes Kungliga Hovbokhandel, Stockholm

Få konstnärer är lika starkt förknippade med den svenska vintern som Gustaf Fjaestad. Hans snöfyllda landskap med gnistrande rimfrost har trollbundit publiken i över hundra år och gav honom epitetet "rimfrostens mästare". Men Fjaestad målade året runt, och under sommartid sökte han motiven längs bäckar och strömmar eller i badvikar med dess vattenblänk. För att kunna återge bildens element korrekt fotograferade han ofta motivet, vilket var en vanlig metod bland landskapsmålare vid tiden. Bilden förstorades sedan upp och inrutades i dukens bildyta. Med rutmönstret som förlaga utfördes sedan först en teckning efterföljt av en målning. Genom penselns kraft kunde han sedan kombinera stilisering med exakthet och detaljrikedom för att skapa en levande bildyta.

Wårflod tillhör Fjaestads mer realistiska naturåtergivningar. I fonden anas den spirande vårens intåg i de skira vitsipporna som kontrasteras effektfullt mot det knastertorra fjolårsgräset. Kabbelekorna flyter som solgula öar i den stilla strömmande bäcken, där vita stackmoln och den klarblå himlen skapar ett intrikat mönster över bildytan. Trots den naturalistiska återgivningen finns i vattenytans krusningar inslag av Fjaestads teosofiska betraktelser, där det egentliga motivet är speglingen nere i vattendjupet. Wårflod är ett utmärkt exempel på Fjaestads skickliga kombination av kärleken till naturen med inre sinnesstämningar och själslig frid.

2331

2019-12-10