Geléskål, silver, glasinsats

Geléskål, silver, glasinsats
Geléskål, silver, glasinsats
Geléskål, silver, glasinsats
Geléskål, silver, glasinsats
Geléskål, silver, glasinsats
Geléskål, silver, glasinsats
Geléskål, silver, glasinsats
Geléskål, silver, glasinsats
Geléskål, silver, glasinsats
Geléskål, silver, glasinsats
Geléskål, silver, glasinsats
Geléskål, silver, glasinsats
Geléskål, silver, glasinsats
Geléskål, silver, glasinsats

Klubbat för:

30000 SEK

Utropspris

8 000-10 000 SEK

GUSTAF FOLCKER, geléskål, Stockholm 1836, rektangulär bricka på fyra tassfötter, ställ på fyra fötter med lejonmaskaroner och hängande kedjor, rutslipad glasskål, fällbart lock, förgylld, 10,5x8,5 cm, höjd 11 cm, vikt utan glasskål 257 g, i botten graverat monogram CJ under kunglig krona (Karl XIV Johan), brickan invändigt och locket med monogramstämpel E under hertigkrona (Prins Eugen)

PROVENIENS
Kung Karl XIV Johan
Prins Eugen

LITTERATUR
Svenskt Silversmide del III, sidan 170 och plansch 559.

2310

2019-12-10