Fat, silver, Gustaf Stafhell, Stockholm 1772

Klubbat för:

80000 SEK

Utropspris

50 000-60 000 SEK

GUSTAF STAFHELL, uppläggningsfat, Stockholm 1772, ovalt med profilerad kant med fascesstav, brättet med friherrliga ätten Bondes krönta vapen, i botten graverade initialer D.H. för David Hildebrand, 48x35 cm, vikt 1472 g, repor, ojämnheter

PROVENIENS
David Hildebrand, stiftare till fideikommissen Ericsberg, Bysta och Fållnäs
Dottern Agneta Sofia g. m. friherre Carl Göran Bonde, deras barn ärvde Ericsbergs slott.

2303

2019-12-10