Fanny Brate, Porträtt av Astrid Brate

Klubbat för:

16000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

FANNY BRATE
1861-1940
Porträtt av Astrid Brate
Olja på pannå, 26 x 22,5 cm
Med påskrift på baksidan "Till Torun och Hervor. Astrid Margareta Billström född Brate 1888 död 1929. 1910 Gift med Jacob Billström, med. doktor. Porträttet målat av Fanny Brate."

PROVENIENS
Astrid Brate var dotter till Fanny Brate. Därefter i arv inom familjen

UTSTÄLLD
Sannolikt utställd på Fanny Brates Minnesutställning, Nationalmuseum 1943, katalognr 120 (betitlad: Astrid år 1930, ägare med. dr. Jakob Billström)

2371

2019-12-10