Dryckeskanna, silver, Aarhus, 1600-tal

Klubbat för:

40000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

DRYCKESKANNA, av Lauritz Wild, Aarhus 1680-tal, verksam 1681-1704, cylindrisk, tre lejonfötter med kula, fotanfanger med ciselerad akantus och tulpaner, hänkelns tumgrepp i form av ett sittande lejon med kula, välvt lock med driven och ciselerad dekor av akantus och tulpaner samt graverade namn: "Jörgen Poulsson Bagger Giertrud Niels Datter Brant 1686" samt AJH inom bladkrans, på livet bladkartusch med graverade initialer och vid mynningen graverade och prickade initialer samt årtal, invändiga pälar, höjd 22,2 cm, vikt 1250 g, slitage

Jørgen Poulsen Bagger (1653-1727), prost, Todbjerg Præstegaard, skänkt dopfunt till Mejlby kyrka 1691, gift med Gertrud Nielsdatter Brandt (1633-1708) sannolikt år 1686.

2291

2019-12-10