Dörröverstycken, sengustavianska

Klubbat för:

36000 SEK

20 000-25 000 SEK

DÖRRÖVERSTYCKEN, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, parställda, träskuren dekor med inslag av pastellage, förgyllda med polerat guld och slagmetall, Mercurius bevingade hjälm och kaducé, korslagd treudd och paddel samt ek- och lagergrenar, mot bemålad botten i blått, 70 x 96,5 cm, ställvisa dekorskador och lagningar, något slagna

PROVENIENS:
Stopalo

2191

2019-12-10