David K. Ehrenstrahl, hans ateljé, Porträtt (2)

Klubbat för:

90000 SEK

Utropspris

50 000-60 000 SEK

DAVID KLÖCKER EHRENSTRAHL
1628-1698, hans ateljé
Porträtt av Karl XI (1655-1697) iklädd harnesk och hans maka Ulrika Eleonora d.ä. (1656-1693) iklädd broderad och juvelprydd klänning, med pärlor i håret, hermelinbrämad mantel med kungliga kronor - midjebilder (2)
Olja på duk, ett par, 97 x 72 cm vardera.
Äldre förgyllda, skulpterade och bronserade ramar i barock

PROVENIENS
Ågårdens säteri, Lidköping, Västergötland

LITTERATUR
Slott och herresäten i Sverige, Västergötland, del II, Malmö 1968, omnämnd sidan 145, det ena porträttet avbildat i interiör (Fågelrummet) i färg på motsatt sida om sidan 144
(2)

2411

2019-12-10