Damarbetsbord, sengustavianskt, tillskrivet Dahlin

Klubbat för:

40000 SEK

Utropspris

50 000-60 000 SEK

NILS DAHLINS VERKSTAD (ämbetsmästare i Stockholm 1761-1787/1803) tillskrivet, damarbetsbord, högklassigt sengustavianskt stockholmsarbete, utfört under änkan Johanna Rosina Dahlins verksamhetstid, fanerat med mahogny, lister och beslag av förgylld mässing, oval skiva med gallerkant, sargen ovala beslag, en låda samt tre blinda, hörnkonsoler i mahogny, fotkryss, avsmalnande ben, knappar och avslutande hjultrissor, höjd 75, 62 x 45 cm, smärre kompletteringar och lagningar, senare lås

LITTERATUR:
Crafoords Auktioner, Lund, Kvalitetsauktion, 1 december 2012, nr 196, jämför närmast identiskt bord etikettsignerat av Johanna Rosina Dahlin Stockholm

Johanna Rosina Dahlin, född 1743, växer upp i Gamla Stan i en familj förankrad både i Stockholms snickarhantverk och tyska församlingens gemenskap. Hemmet är välbärgat och hyser förutom familjen även anställda och faderns verkstad. 1761 gifter hon sig med
snickarmästare Nils Dahlin och tillsammans köper de en fastighet i Klara där Nils driver en framgångsrik verkstad och de får 9 barn. När Johanna är 44 år gammal dör Nils och hon bestämmer sig för att driva verkstaden vidare. 1790 är Anders Julin anställd som verkgesäll,
senare två av hennes söner. Hon skriver efter hand in nya lärlingar, 9 stycken totalt, varav 4 blir gesäller. 1803 är hon 60 år gammal och lägger ner verksamheten efter att ha drivit den i 16 år. Fastigheten inklusive verkstaden säljer hon till den kände stolmakare Ephraim Ståhl,
som hyrt in sig hon henne de senaste 8 åren, för 6333 Rdr.

2112

2019-12-10