Charles Brias, Le marché au beurre à Bruxelles

Klubbat för:

50000 SEK

50 000-60 000 SEK

CHARLES BRIAS
Mechelen 1798-1884 Bryssel
Le marché au beurre à Bruxelles
Signerad och daterad Ch Brias 1831. Olja på pannå, 67 x 86 cm.

EXPERTIS
Cabinet Turquin, Stéphane Pinta, Paris

PROVENIENS
Grosshandlare och ordförande i Humorföreningen Hans Ericson, Stockholm (1903-1971) vidare i arv till nuvarande ägare

LITTERATUR
Utdrag ur "Histoire de l'art moderne" i Tyskland av greve Athanase Raczynski,

"Exkursion i Belgien"
Charles Brias målade först porträtt, varav han ställde ut flertalet i Malines. Från porträtt gick han över till landskap, interiörbilder [...] Därefter har han exklusivt ägnat sig åt genremåleriet. Han ställde ut, i Bryssel 1836, tre målningar varav en föreställde "Le Marché de beurre" i denna stad [...] han är känd för en sin enastående finess i utförandet som man beundrar hos flera holländska mästare, som Metzu och Mieris. Denne konstnär har skapat sig en specialitet som ingen annan av våra konstnärer, som ägnar sig åt denna genre, har lyckats komma upp i samma nivå av perfektion.

2440

2019-12-10