Carl Wilhelmson, Flicka med katt - Maja-Lisa

Klubbat för:

210000 SEK

Utropspris

200 000-250 000 SEK

CARL WILHELMSON
1866-1928
Flicka med katt - Maja-Lisa
Signerad och daterad C. Wilhelmson 1920. Olja på duk, 79,5 x 59 cm.

PROVENIENS
Brukspatron Sven Spånberg, Ankarsrums bruk, Hallingeberg, Västervik
därefter i arv till dottern Marie-Louise, kallad Maja-Lisa (den avporträtterade modellen)
därfter i arv inom familjen

UTSTÄLLD
Carl Wilhelmson Retrospektiv utställning, N:o 103, Liljevalchs konsthall, Stockholm 1934, katalognr 466
Utställning av Christian Eriksson och Carl Wilhelmson, Liljevalchs konsthall, Stockholm 1955 (enligt etikett på baksidan)

LITTERATUR
Upptagen i konstnärens egenhändiga förteckning under nr. 396
Axel L. Romdahl, Carl Wilhelmson", SAK publ. XLVII, Stockholm 1938, upptagen i katalogen under år 1920, sid 230, som katalognr 650

Ingen har som Carl Wilhelmson skildrat sin hembygd i den svenska västkustens Fiskebäckskil. I sina uttrycksfulla målningar blev han ljusmålaren från Bohuslän som gav liv åt vardagen och dess enkla skönhet. Kärleken till hemtrakten skulle under hela Wilhelmsons liv vara hans främsta källa till inspiration, om detta vittnar Axel L. Romdahl i sin monografi över konstnären: "Det skulle livet igenom vara den fasta punkten i hans tillvaro, den från vilken han utgått och till vilken han alltid kom tillbaka och där han i själva verket andligen hade sin varelse, vart än livets vägar förde honom."

Under 1920-talet kom västkusten att bli en fashionabel badort och flera av konstnärens porträttskildringar utfördes vid denna tid om somrarna i detta idylliska lilla fiskeläge. Det var ofta personer som hörde till familjen Wilhelmsons umgänge eller bekantskapskrets, det var unga flickor, jämnåriga till konstnärens döttrar. Ofta målades dessa halvt för ro skull på lediga stunder mellan större och mer krävande arbeten. Det förekom även att han fick beställningsarbeten. Dessa porträtt kännetecknas just i lättheten och friheten i tekniken, med en sval och behärskad färgskala

Den aktuella målningen "Flicka med katt" föreställer den unga Marie-Louise Spånberg, även kallad Maja-Lisa. Porträttet av kan möjligen vara ett beställningsarbete av modellens far, brukspatron Sven Spånberg på Ankarsrums bruk. I bakgrunden sannolikt Bökeviken. Den segmentformiga övre avslutningen anger att konstnären haft associationer med andaktsbilder. Målningen kan jämföras med den ömsint moderliga målningen "Flickan med kaninen" från 1917. Samma rundade överdel, samma motivval med flickan och husdjuret och med Fiskebäckskils symmetriska klippformationer i bakgrunden. Men den har även stora likheter med helfigursporträttet av dottern Inger "Flicka med katt" från 1918.

2342

2019-12-10