Byrå, gustaviansk, av Jonas Hultstén

Klubbat för:

130000 SEK

125 000-150 000 SEK

JONAS HULTSTÉN (ämbetsmästare i Stockholm 1773-1794/98), byrå, gustavianskt stockholmsarbete, fanerad med amarant, färgad björk, jakaranda och lönn, beslag i mässing, övre lådan med friser och fält, samkomponerad front, intarsia med lagerfestong och bandrosetter, graverad dekor och karnaubavax, runda draghandtag med lagerkransar, nyckelskylt med bandrosett, nedre frontsarg med korslagda palmblad, snedställda hörn med blomma och lagerhängen, avsmalnande ben med guttæ och avslutande fothylsor, skiva av kalksten, nyckel medföljer, märkt med fraktetikett Fröken Hillvi Svensén Frejgatan 46a 2 tr Stockholm Norra, höjd 84, 71 x 39 cm, kompletterade lås och nyckelskyltar

PROVENIENS:
Publicisten fröken Hillevi Svensén (född 1885), Stockholm

Jonas Hultstén tillhör en av den höggustavianska epokens mest populära ebenister, vars möbler är skickligt utförda med en frisk och flyhänt intarsiadekor vars effekt ofta förhöjts av gravyrer ifyllda med rött och vitt karnubavax. Hultstén föddes 1742, precis vid rokokons inträde i de kungliga salongerna på Stockholms slott, men hans egna produktion kännetecknas av den gustavianska stilen. Hos vilken mästare Hultstén hade sin läroperiod är höljt i dunkel, dock blev han 1768 lådgesäll och fem år senare godkändes hans mästarstycke av ämbetet. Detta utfördes på Johan Hindrich Remmers verkstad med Christian Linning och Jonas Grönberg som skådemästare. Mästerstycket var ett valnötsskåp med rundade hörn och för ovanlighetens skull med glasade dörrar, nu i Nordiska Muséets ägo.

Rent tekniskt var Hultstén en innovativ mästare och byråarna är ett typexempel på detta i sin konstruktion. Lådförstyckena var ursprungligen kontrafanerade för att undvika att fronterna skulle slå sig, vilket var ett återkommande problem när de organiska materialen rörde sig. Istället för utanpåliggande lådbottnar, som var limmade eller pluggade, så arbetade Hultstén med infällda bottnar, vilket gav en mer hållbar konstruktion. De ursprungliga snäpplåsen ersattes tidigt med tre separata låskistor på bägge möblerna, vilket inte är ovanligt, de fjäderbelastade snäpplåsen ansågs opraktiska och bytes ut mot låskistor med fällbar kolv.

2066

2019-12-10