Bruno Liljefors, Orrspel

Bruno Liljefors, Orrspel
Bruno Liljefors, Orrspel
Bruno Liljefors, Orrspel
Bruno Liljefors, Orrspel
Bruno Liljefors, Orrspel
Bruno Liljefors, Orrspel
Bruno Liljefors, Orrspel
Bruno Liljefors, Orrspel

Klubbat för:

100000 SEK

100 000-125 000 SEK

BRUNO LILJEFORS
1860-1939
Orrspel i skymningsljus
Signerad och daterad Bruno Liljefors 1937. Olja på duk, 48 x 68,5 cm

PROVENIENS
Bukowski Auktioner, katalog nr 378, höstauktionen 1966, katalognr 75

I förgrunden tuvmark med spelande orrar, i bakgrunden en gärdesgård samt dimhöljd terräng.

2330

2019-12-10