Bruno Liljefors, Fällande vildgäss

Klubbat för:

310000 SEK

Utropspris

400 000-500 000 SEK

BRUNO LILJEFORS
1860-1939
Fällande vildgäss
Signerad och daterad Bruno Liljefors 1892. Olja på duk, 148 x 222 cm

PROVENIENS
Företaget Luxor, Motala, Sverige

"Gåsfylkingens slingrande band över den tuviga terrängen.
Det brusande i fjädrarna, och vingarnas piskande i friska luften.
Fåglarnas fjäderdräkter i ton med färgen i den tidiga vårmarken."

Bruno Liljefors är vår svenska mästare som djurskildrare. Han etablerade sig redan i slutet av 1800-talet som en av våra främsta konstnärer och det internationella erkännandet lät inte vänta på sig. Med en imponerande insikt i de vilda djurens verklighet, liv, beteende och anatomi förde han deras talan genom sitt måleri. Oförtrutet ägnade han sig åt hängivna studier av djuren i deras naturliga miljö. Han blev ett med djuren och dess omgivande biotop och lät deras gemensamma realitet utgöra det självklara motivet och förevigas i hans dukar. Här utspelas vardagens naturliga dramer, scener som fylls av spänning, dramatik och en utpräglad känsla av en tidlös närvaro.

2391

2019-12-10