Bordsplateau, högklassigt östersjöarbete

Klubbat för:

48000 SEK

60 000-80 000 SEK

BORDSPLATEAU, Alexander I, högklassigt östersjöarbete, matterad och polerad brännförgylld brons, stomme i ek, sargdekor av nollgaller och akantusblad, lejonmaskaroner, fötter i form av tassar, lösa kantlister, med tillhörande originallådor märkta med målat inventarienummer N: 26, bläckpåskrifter Fru Camilla Møller Vesterbrogade 19 Kjöbenhavn samt Bruun Rasmussen Bredgade 33, fraktetiketter Kjøbenhavn, kvicksilverfolierade glas, höjd 7, 105 x 57,5 cm, ställvisa folieringsskador, mittglaset senare, lådorna med slitage och skador

PROVENIENS:
Enligt uppgift möjligen kejsarinnan Maria Fjodorovna av Ryssland (1847-1928), som ogift prinsessan Dagmar av Danmark. I samband med ryska revolutionen och Maria Fjodorvnas flykt från Ryssland lär föremål skickats till hennes forna hemland och sedermera blivit försålda via auktion.
Bruun Rasmussen, Köpenhamn
Svensk privatsamling, England

2208

2019-12-10