Bordspendyl, Retour d´Egypte

Bordspendyl, Retour d´Egypte
Bordspendyl, Retour d´Egypte
Bordspendyl, Retour d´Egypte
Bordspendyl, Retour d´Egypte
Bordspendyl, Retour d´Egypte
Bordspendyl, Retour d´Egypte
Bordspendyl, Retour d´Egypte
Bordspendyl, Retour d´Egypte
Bordspendyl, Retour d´Egypte
Bordspendyl, Retour d´Egypte
Bordspendyl, Retour d´Egypte
Bordspendyl, Retour d´Egypte

Klubbat för:

130000 SEK

50 000-60 000 SEK

BORDSPENDYL RETOUR d'EGYPTE, Frankrike 1800-talets andra hälft, efter Thomas Hopes design, förgylld och mörkpatinerad brons, rouge griotte marmor, i form av Isis bärande urhus, urtavla med romerska siffror och hieroglyfer, sidorna med plaketter dekorerade med obelisker och pseudohieroglyfer, krönta av pylonformer med kohuvuden som Isis attribut, hel- och halvslag, nyckel och pendel medföljer, höjd 51,5 cm, ställvisa avslag och nagg, smärre lagningar

LITTERATUR:
Hans Ottomeyer & Peter Pröschel: Vergoldete Bronzen, band I, München 1986, sidan 336, jämför snarlik pendyl
Pierre Kjellberg: La Pendule Française, Paris 1997, sidan 381, jämför snarlik pendyl
David Watkin & Philip Hewat-Jaboor, ed.: Thomas Hope - Regency Designer, London 2008, sidan 384, jämför snarlik pendyl

2147

2019-12-10