Bordspendyl, parisarbete i empire

Klubbat för:

16000 SEK

12 000-15 000 SEK

BORDSPENDYL, parisarbete i empire, matterad och polerad brons, postament med emblem av svanar och palmetter, sceneri med Amor inför sittande kvinna, urhus i form av tombola, sifferring i emalj med romerska siffror, genombruten urtavla med pilbågar, kogger och fackla, stående Amor med lottsedel samt ymnighetshorn med mynt, hel- och halvslag, nyckel och pendel medföljer, höjd 42 cm, slitage, sifferringen med smärre sprickor

PROVENIENS:
Stopalo

2113

2019-12-10