Bordspendyl, empire, Gustaf Undén

Klubbat för:

36000 SEK

20 000-25 000 SEK

BORDSPENDYL, empire, signerad Gustaf Undén (urfabrikör i Stockholm 1800-1829), matterad och polerad brännförgylld brons, rektangulär sockel med reliefdekor av kvinna liggande i tazza, sidorna med vinlövskransar, krönt av putti bärande på urhus i form av korg med vindruvor, emaljerad urtavla med romerska siffror, pendel i form av fjäril, hel- och halvslag, nyckel och pendel medföljer, höjd 34 cm, smärre slitage

PROVENIENS:
Stopalo

2005

2019-12-10