Bordspendyl, empire, Eduard Engelbrechten

Klubbat för:

55000 SEK

40 000-50 000 SEK

BORDSPENDYL, empire, signerad Eduard Engelbrechten Stockholm (urfabrikör i Stockholm verksam 1815-1845), efter Jean-Simon Deverberies design, matterad och polerad brännförgylld och mörkpatinerad brons, i form av moriansk matros lutad mot bomullsbal, med attribut för sjöfart och handel, sockeln med motiv av puttis som lastar och lossar ett fartyg, numrerad N:o 30, avfasade hörn med dekorer av vågskålar respektive fjäderpenna och måttstock i bandrosett, fötter i form av tunnor, hel- och halvslag, nyckel och pendel medföljer, höjd 35,5 cm, slitage
Teckning till denna modell kallad Le Matelot finns i Bibliotèque Nationale i Paris och är daterad i augusti 1808 (Cabinet des Estampes)

LITTERATUR:
Hans Ottomeyer & Peter Pröschel: Vergoldete Bronzen, band I, München 1986, sidan 381, jämför snarlik pendyl signerad Michel, Paris 1808
Per Falck, Kersti Holmquist & Maj Nodermann: Tidsfodral, Stockholm 1996, sidan 45, jämför närmast identisk pendyl signerad Gustaf Undén
Ursula Sjöberg, red.: Rosersbergs slott - De Kungliga Slotten, Stockholm 2005, sidan 214, jämför närmast identisk bordspendyl signerad Gustaf Undén i Konseljrummet på Rosersbergs slott, vilken haft samma placering sedan Karl XIII:s tid
Stockholms Auktionsverk, Stora Kvalitén, hösten 2012, nr 1668, jämför identisk bordspendyl av Eduard Engelbrechten numrerad N:o 38

2059

2019-12-10