Bokskåp, empire, tillskrivna Daniel Sehfbom

Klubbat för:

75000 SEK

Utropspris

75 000-100 000 SEK

DANIEL SEHFBOM (mästare i Stockholm 1800-1837) tillskrivna, ett par bokskåp, stockholmsarbeten i empire, mahognyfanerade, arkitektonisk form, krönet med tympanon och svärtat tandsnitt, dörrar med nät, tre flyttbara hyllor, nedre delen med skåp, ett flyttbart hyllplan, nycklar medföljer, höjd 208, 75 x 36,5 cm, obetydligt slitage

PROVENIENS:
Stopalo

2131

2019-12-10