Ampel, Ryssland, Nikolaus I

Ampel, Ryssland, Nikolaus I
Ampel, Ryssland, Nikolaus I
Ampel, Ryssland, Nikolaus I
Ampel, Ryssland, Nikolaus I
Ampel, Ryssland, Nikolaus I
Ampel, Ryssland, Nikolaus I
Ampel, Ryssland, Nikolaus I
Ampel, Ryssland, Nikolaus I
Ampel, Ryssland, Nikolaus I
Ampel, Ryssland, Nikolaus I
Ampel, Ryssland, Nikolaus I
Ampel, Ryssland, Nikolaus I
Ampel, Ryssland, Nikolaus I
Ampel, Ryssland, Nikolaus I

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

75 000-100 000 SEK

AMPEL, Ryssland, Nikolaus I, för nio ljus, matterad och polerad brännförgylld brons samt mörkpatinerad mässing, takfäste med palmetter, gjutna kedjor i form av växtornamentik och lyror, mitten med uppsvängda stag bärande klot med putto, ljusring med ornament av musicerande putti, dekor av psykopomper med ljuspipa, utsvängda ljusarmar med bladhölster, droppskålar och ljuspipor med roulettedekor, botten med genombrutna växtornament och avslutande pinjekotte, höjd 95, diameter 61 cm, smärre kompletteringar, slitage och skador, mindre dekorelement saknas

LITTERATUR:
Igor Sychev: The Russian Chandeliers 1760-1830, S:t Petersburg 2003, sidan 128, bild 589, jämför snarlik ampel
Stockholms Auktionsverk, Stora Kvalién, hösten 2004, nr 1805, jämför snarlik ampel

2052

2019-12-10