Alexander Roslin, Greve Zacharias Tjernysjev

Klubbat för:

87000 SEK

Utropspris

60 000-80 000 SEK

ALEXANDER ROSLIN
hans krets, 1700-talets senare hälft
Porträtt av fältmarskalk greve Zakhar Grigorievitj Tjernysjev, klädd i grön rock med röda uppslag och revärer, bärandes Ryska Vita Örnens blå ordensband - bröstbild
Olja på dubblerad duk, 61 x 47 cm

Målningen är utförd efter Alexander Roslins helfigursporträtt av fältmarskalken från omkring 1776

PROVENIENS
Sotheby's, Old Master Paintings, New York 1991, katalognr 9
därefter i samma familjs ägo

Den kejserlige fältmarskalken och generalguvernören över Moskva, greve Zakhar Grigorievitj Tjernysjev (1722-1784), tillhörde en av Moskvas mest prominenta familjer.

2348

2019-12-10