Vävd tapet, Flandern, 1600-talets början, Batalj

Klubbat för:

50000 SEK

Utropspris

60 000-80 000 SEK

VÄVD TAPET, Flandern, 1600-talets början, bataljscen, bård av blommor och fåglar, gobelängteknik i ull med silkesinslag, 305 x 449 cm, nedtill bård av målad lärft, 33 cm, nu uppsydd på baksidan, totalhöjd 338 cm, restaurerad, uppfodrad, bristningar

PROVENIENS
Inköpt på Stockholms Auktionsverk, Kvalitetsauktion, hösten 1977, katalognr 237,
vidare i arv till nuvarande ägare

1148

2019-06-12