Vävd tapet, 1700-tal, landskap med jaktscen

Klubbat för:

20000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

VÄVD TAPET, 1700-tal, polykromt landskap med jaktscen, gobelängteknik i ull med silkesinslag, 230 x 332 cm, restaurerad, stora ilagningar av annan vävd tapet, uppfodrad, bristningar

PROVENIENS
Gåva i slutet av 1950-talet av assessor vid rådhusrätten i Malmö, Carl Rydbeck (1889-1981) och hans hustru Louise, född De Geer af Leufsta (1887-1984), vidare i arv till nuvarande ägare.

1149

2019-06-12