Urna, 1800-tal, Grand Tour souvenir

Klubbat för:

13000 SEK

Utropspris

15 000-18 000 SEK

URNA, Italien 1800-tal, Grand Tour souvenir, alabaster, bladhölstrad botten, dekor av lagerfestonger och medaljonger med blomsterbuketter, krönet med bandfläta och bladstav, höjd 46 cm, smärre nagg, enstaka mindre lagningar

PROVENIENS:
Enligt uppgift greve Magnus Stenbock (1911-2007), Herrborum, S:t Anna socken, Östergötlands län

1123

2019-06-12