tillskriven Jacob Ochtervelt, Dam som syr

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

60 000-80 000 SEK

JACOB OCHTERVELT
Rotterdam 1634-1708/10 Amsterdam, tillskriven
Dam som syr vid fönstret
Olja på duk, 23 x 18 cm
På baksidan en gammal etikett med en tillskrivning till Samuel Van Hoogstraeten
Målningen är förstorad 2 cm upptill

EXPERTIS
Cabinet Turquin, Stéphane Pinta, Paris

PROVENIENS
Matthiesen Ltd, Old and Modern Masters, 142 New Bond Street, London
Hovintendent Gösta Stenmans samling, nr 5811

1451

2019-06-12