Terrin, senbarock, Rörstrand

Terrin, senbarock, Rörstrand
Terrin, senbarock, Rörstrand
Terrin, senbarock, Rörstrand
Terrin, senbarock, Rörstrand
Terrin, senbarock, Rörstrand
Terrin, senbarock, Rörstrand
Terrin, senbarock, Rörstrand
Terrin, senbarock, Rörstrand
Terrin, senbarock, Rörstrand
Terrin, senbarock, Rörstrand
Terrin, senbarock, Rörstrand
Terrin, senbarock, Rörstrand
Terrin, senbarock, Rörstrand
Terrin, senbarock, Rörstrand
Terrin, senbarock, Rörstrand
Terrin, senbarock, Rörstrand

Klubbat för:

13000 SEK

Utropspris

10 000-12 000 SEK

TERRIN MED LOCK, senbarock, Rörstrand 1747, fajans med vit glasyr och målad dekor i starkeldsblått, märkt Stockholm 24/7 47. 24 riksdaler kopparmynt samt målarsignatur G., locket krönt av delfin, motiv av landskap och bebyggelse, terrinen med hänklar i form av maskaroner samt dekor av blomster- och växtornamentik, märkt 2: inuti botten, höjd 25,5, 42 x 24,5 cm, skador, lagningar, retuscher

PROVENIENS:
Bankdirektör Mauritz Philipson (1871-1948), Stockholm

LITTERATUR:
Helena Dahlbäck Lutteman: Svenskt porslin, Västerås 1980, sidan 33, jämför snarlik terrin från Rörstrand daterad 1748 i Nationalmuseums samlingar

1147

2019-06-12