Tallrikar, Flora Danica

Tallrikar, Flora Danica
Tallrikar, Flora Danica
Tallrikar, Flora Danica
Tallrikar, Flora Danica
Tallrikar, Flora Danica
Tallrikar, Flora Danica
Tallrikar, Flora Danica
Tallrikar, Flora Danica
Tallrikar, Flora Danica
Tallrikar, Flora Danica
Tallrikar, Flora Danica
Tallrikar, Flora Danica

Klubbat för:

34000 SEK

Utropspris

35 000-40 000 SEK

ROYAL COPENHAGEN, 12 tallrikar, porslin, "Flora Danica", handmålad polykrom och förgylld dekor, stämpelmärkta och signerade Royal Copenhagen 20/3554 samt Echium Vulgare L, Betula alpestris L, Anemone ranunculoides memorosa Kre, Onjas octopetala, Hypericum tetrapterum Fr, Senecio jacoboea L, Polygala vulgare L, Solanum Dulcamara L, Thynus Serphyllum L, Lysimachia vulgaris L, Astragalis danicus Retz, 5 tallrikar tillverkade 1889-1922, resterande tallrikar tillverkade 1951, 1960, 1960, 1960, 1960, 1962 och 1962, diameter 22,5 cm, två tallrikar med mindre kantnagg

1120

2019-06-12