Stolar, gustavianska, av Johan Erik Höglander

Klubbat för:

60000 SEK

Utropspris

60 000-80 000 SEK

JOHAN ERIK HÖGLANDER (stolmakare i Stockholm 1777-1813), sex stolar, höggustavianska stockholmsarbeten, signerade IEH, samtliga med hela eller rester av Stockholms stolmakarämbetes sigill, träskuren dekor, framtagen originalfärg i ljusgult samt med rester av förgyllning på dekoren, rektangulär ryggbricka med pärlstav, rygglänet krönt av solroskvist, sarger med pärlstav, hörnfleuronger, avsmalnande ben med kannelering, sitthöjd 43 cm, enstaka smärre dekorförluster

LITTERATUR:
Torsten Sylvén: Stolens Guldålder, stolar & stolmakare i Sverige 1650 - 1850, Stockholm 2003, sidan 110, jämför snarlik stol av Höglander

1074

2019-06-12