Spegellampetter, empire, tillskrivna J.M. Berg

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

40 000-50 000 SEK

JOHAN MARTIN BERG (spegelfabrikör i Göteborg 1803-1837) tillskrivna, ett par spegellampetter, båda med Göteborgs hallstämpel, för vardera två ljus, parställda, träskuren dekor och pastellage, framtagen förgyllning med polerat guld och slagmetall samt grönpatinering, krönet med bandrosett och vinrankor, ramen med kymation och pärlstav, ljushållare i mässing, silverfolierade glas, 74 x 44 cm, retuscher, omfolierade glas

LITTERATUR:
Torsten Sylvén & Elsebeth Welander-Berggren: Speglar, Spegelmakare och Fabrikörer i Sverige 1650-1850, Stockholm 2000, sidan 89, jämför spegellampetter signerade av Johan Martin Berg

1045

2019-06-12