Spegellampett, gustavianskt stockholmsarbete

Klubbat för:

26000 SEK

Utropspris

30 000-35 000 SEK

SPEGELLAMPETT, gustavianskt stockholmsarbete, Johan Åkerblads art, för två ljus, träskuren dekor och pastellage, förgylld med polerat guld och slagmetall, rundat överstycke krönt av urna med hänklar, dekor av flätverk och fleurong, ramen med bladstav, ljusarmar i mässing, fasettslipat kvicksilverfolierat originalglas, 102 x 59 cm, ställvisa förgyllningsskador, lagningar och retuscher

1024

2019-06-12