Spegel, rokoko, av Ehrhart Göbel

Klubbat för:

70000 SEK

Utropspris

75 000-100 000 SEK

EHRHART GÖBEL (spegelfabrikör i Stockholm 1744-1764), spegel, högklassigt stockholmsarbete i rokoko, dekor i papier maché, sannolikt originalförgyllning med polerad guld och slagmetall, genombrutet krön med ymnig dekor av rocailler och voluter mot graverad botten, skålad ram med ströblomster i relief, nedre sargen med rocailler och voluter, fasettslipade kvicksilverfolierade glas och bakstycke i original, 185 x 84 cm, smärre lagningar och retuscher

LITTERATUR:
Torsten Sylvén & Elsebeth Welander-Berggren, Speglar, Spegelmakare och Fabrikörer i Sverige 1650-1850, Stockholm 2000, sidan 140 & 143, jämför speglar signerad och daterad av Ehrhart Göbel 1758

Ehrhart Göbel (ca 1690-1764) härstammade från en böhmisk glasarbetarsläkt som invandrade till Limmareds glasbruk. Mellan 1736 till 1744 arbetade Göbel som spegelglasslipare vid Björknäs glasbruk. Den 22 juni 1744 fick Göbel Hallrättens tillstånd att inrätta ett fasett- och ziratsliperi för att betjäna spegelfabrikörerna i Stockholm. Sliperiet var beläget vid Klara Östra Kyrkogata, fram till den stora branden 1751 i Klara, därefter flyttade verksamheten till Drottninggatan 36. Göbel köpte samtidigt ett stenhus vid Storkyrkobrinken Nr 10 och var under en period kompanjon med Petter Johansson Helin, som 1747 hade fått privilegier för spegelfabrik. Från 1751 hette firman Ehrhart Göbel & Co.

1022

2019-06-12