Spegel & konsolbord, av Jonas Frisk

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

60 000-80 000 SEK

JONAS FRISK (spegelfabrikör i Stockholm 1805-1824), spegel & konsolbord, stockholmsarbete i empire, spegeln etikettsignerad med adressen Riddarhustorget 7 (1815-1823), sannolikt formgiven av Carl Christoffer Gjörwell (arkitekt 1766-1837), mahognyfanerad, förgylld dekor i bly, pastellage, samt träskurna detaljer, spegeln med rundad överdel med dekor i form av bladhölstrad lyra och stjärna, palmetter, fasetterat kvicksilverfolierat glas, bordet med skiva av carraramarmor, märkt med rödkrita J Frisk(?), sargen med lejonmaskaron och rosetter, frambenen med sfinxhuvuden och lotuskapitäl, avslutande fötter, plinten med marmorimitation samt svärtade sidor, spegeln 163 x 97,5, bordet höjd 87, 56 x 110,5 cm, smärre dekorskador

LITTERATUR:
Karl Johan - Konst, inredningar och teknik i empirens Sverige, årsbok för Statens konstmuseer 37, Stockholm 1991, se Ursula Sjöbergs artikel om Jonas Frisk, sidan 124f, avbildad och omnämnd
Ursula Sjöberg: Carl Christoffer Gjörwell, Stockholm 1994, sidan 130, jämför detalj av konsolbord

Spegelns dekor med den bladhölstrade lyran och stjärnan återkommer i inredningar där Carl Christoffer Gjörwell varit verksam, däribland salongen på Tistad herrgård i Södermanland.

1077

2019-06-12