Sekretär, rokoko, av Gustaf Foltjern

Klubbat för:

55000 SEK

Utropspris

35 000-40 000 SEK

GUSTAF FOLTJERN (mästare i Stockholm 1771-1804/32), sekretär, stockholmsarbete i rokoko, signerad GFT, fanerad med alm, amarant, jakaranda och valnöt, brännförgyllda beslag av mässing, snedställd klaff med bakomliggande lådinredning, inläggningar av friser och fält, parkettläggning, fronten med två lådor, beslagskedjor, naturalistiskt formade draghandtag, konturerad lambrekäng, svängda avsmalnande ben, nyckel medföljer, höjd 99, 86 x 47 cm, fanérskador och retuscher, klaffen med senare gångjärn

1080

2019-06-12