Salsstolar, stockholmsarbeten i rokoko

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

15 000-18 000 SEK

SALSSTOLAR, ett par, stockholmsarbeten i rokoko, träskuren dekor, framtagen originalfärg i gulockra, rygglän med dekor av voluter, balusterformad ryggbricka med nyckelhål, frontsargen med dekor à la arbalète, H-kryss, sitthöjd 45 cm, bruksslitage, äldre lagningar, förstärkningar, något maskstugna

LITTERATUR:
Lars Sjöberg och Ursula Sjöberg: Stolar, taburetter & fåtöljer, Västerås 2003, sidan 74ff, jämför kapitel om salsstolar i rokoko
Torsten Sylvén: Stolens Guldålder, stolar & stolmakare i Sverige 1650 - 1850, Stockholm 2003, sidan 250, jämför mycket snarlika stolar av Alexander Thunberg, märkta med kung Adolf Fredriks ägarmonogram

1014

2019-06-12