Ring 18 k guld granat

Ring 18 k guld granat
Ring 18 k guld granat
Ring 18 k guld granat
Ring 18 k guld granat
Ring 18 k guld granat
Ring 18 k guld granat
Ring 18 k guld granat
Ring 18 k guld granat
Ring 18 k guld granat
Ring 18 k guld granat

Klubbat för:

6000 SEK

Utropspris

8 000-10 000 SEK

RING, 18 k guld, 1800-talets andra hälft, cabochonslipad granat s.k. karbunkel bekransad av 33 små tättsittande rosenslipade diamanter i silvermontering, ringskena senare och tidstypiskt utförd och stämplad Stockholm 1939, mästarstämpel otydlig, ringstorlek ca 14,5 mm, vikt 12,2 g, granat med repor och hack, invändig namngravyr

1264

2019-06-12