Ramar, rokoko

Ramar, rokoko
Ramar, rokoko
Ramar, rokoko
Ramar, rokoko
Ramar, rokoko
Ramar, rokoko
Ramar, rokoko
Ramar, rokoko
Ramar, rokoko
Ramar, rokoko
Ramar, rokoko
Ramar, rokoko
Ramar, rokoko
Ramar, rokoko
Ramar, rokoko
Ramar, rokoko
Ramar, rokoko
Ramar, rokoko

Klubbat för:

13000 SEK

Utropspris

15 000-18 000 SEK

RAMAR, ett par, stockholmsarbeten i rokoko, dekor av papier maché, originalyta med fragment av förgyllning, dekor av akantus och rocailler, infattade gravyrer föreställande greve Carl Gustaf Tessin och hans hustru Ulrika Lovisa, född Sparre, sannolikt originalbakstycken, ramarnas innermått 25 x 17,5, yttermått 31,5 x 23 cm, smärre dekorskador, ena ramen obetydligt maskstungen, bladen med skador

1146

2019-06-12