Paul Graf, Kurtis på skärgårdsbryggan

Klubbat för:

18000 SEK

20 000-25 000 SEK

PAUL GRAF
1866-1903
Kurtis på skärgårdsbryggan
Signerad och daterad Paul Graf 1895. Olja på duk, 67,5 x 48 cm

Den i Stockholm födde Paul Graf var elev vid Konstakademien 1885-86. Efter studierna vid Konstakademien företog han resor i Tyskland, Frankrike, Nordafrika och Amerika 1886-95. Under sin vistelse i Frankrike studerade han 1887-91 för Léon Bonnat vid Ecole des Beaux Arts i Paris, där även flera av Skagenmålarna studerade. Paul Graf kom efter tiden i Frankrike också att ingå i den berömda Skagenkolonien. Sitt första besök på Skagen gjorde han i september 1891 och året därpå var han där både i juni och i september. I Bröndums matsal finns Grafs målning "Ett frieri i Picardie" från 1891, en av endast två målningar i matsalen vars motiv inte är från Skagen. I porträttfrisen i Bröndums matsal kan man även se Paul Graf avporträtterad av den danske konstnären Jens Vige.

Paul Graf återvände till Sverige 1895 och utförde detta år Kurtis på skärgårdsbryggan. Medan han under åren i Frankrike hade tagit starka intryck av en moderat impressionism och målat landskap med bred pensel, ansluter han sig vid återkomsten till Sverige mer till Konstnärsförbundets idéer - han hade tillhört förbundet 1890-92. Inför Grafs Kurtis på skärgårdsbryggan går tankarna osökt till Anders Zorns målningar från Dalarö.

Förutom i Stockholm och Göteborg (1891, 1896, 1902) ställde Paul Graf ut i München 1892, i Berlin 1900 och i Venedig 1903.

I och med att den talangfulle Paul Graf gick bort vid endast 37 års ålder blev hans konstnärliga produktion inte så stor. Verk av Graf är därför relativt sällsynta på marknaden. Senast uppmärksammades hans konstnärskap på den stora utställningen "Skagen - en skandinavisk konstnärskoloni" på Prins Eugens Waldemarsudde 2013-14.

Paul Graf är bl a representerad på Nationalmuseum, Göteborgs Konstmuseum, Skagens Museum och i franska statens samlingar.

1317

2019-06-12