Pastejform, 1700-talets andra hälft

Klubbat för:

5000 SEK

Utropspris

6 000-8 000 SEK

PUDDINGFORM, 1700-talets andra hälft, porslin, dekor i relief av roskvist och bladfestonger med bandrosetter, glaserad i vitt med grönt, rött och guld, invändigt med ströblomster i botten, insats av blekplåt, höjd 13, 24 x 21,5 cm, locket med lagningar

PROVENIENS:
Bankdirektör Mauritz Philipson (1871-1948), Stockholm

LITTERATUR:
S.E. Vingedal: Porslinsmärken, Stockholm 1977, sidan 176

Modellen av pastejform förekommer i såväl exportporslin från Kina som svensktillverkade varianter. Några liknande svenska exempel är tillverkade vid Södertälje Stenkärlsfabrik under Erik Fahlströms ledning. I Nordiska Museets samlingar finns en puddingform av oglaserat lergods från Fahlströms sista tid vid fabriken.

1111

2019-06-12