Parksoffor, 1800-tal

Parksoffor, 1800-tal
Parksoffor, 1800-tal
Parksoffor, 1800-tal
Parksoffor, 1800-tal
Parksoffor, 1800-tal
Parksoffor, 1800-tal
Parksoffor, 1800-tal
Parksoffor, 1800-tal
Parksoffor, 1800-tal
Parksoffor, 1800-tal
Parksoffor, 1800-tal
Parksoffor, 1800-tal
Parksoffor, 1800-tal
Parksoffor, 1800-tal
Parksoffor, 1800-tal
Parksoffor, 1800-tal
Parksoffor, 1800-tal
Parksoffor, 1800-tal

Klubbat för:

42000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

PARKSOFFOR, ett par, 1800-tal, gavlar av gjutjärn i form av ringlande ormar, grönmålade träribbor, sitthöjd 38-43 cm, längd 176,5 cm

LITTERATUR:
Stockholms Auktionsverk, Stora Kvalitén, våren 2013, nr 1689, jämför parkbänk med proveniens från Nådendalstrakten i Finland

1132

2019-06-12