Olof Hermelin, Polhems sluss

Olof Hermelin, Polhems sluss
Olof Hermelin, Polhems sluss
Olof Hermelin, Polhems sluss
Olof Hermelin, Polhems sluss
Olof Hermelin, Polhems sluss
Olof Hermelin, Polhems sluss
Olof Hermelin, Polhems sluss
Olof Hermelin, Polhems sluss
Olof Hermelin, Polhems sluss
Olof Hermelin, Polhems sluss

Klubbat för:

17000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

OLOF HERMELIN
1827-1913
Elegant dam vid vattenfall - Polhems sluss
Signerad och daterad O. Hermelin 1883. Olja på duk, 60 x 43 cm.

Olof Hermelin var framför allt en skicklig landskapsmålare som oftast lät människan spela en underordnad roll i sina bilder, som mindre gestalter i den storslagna naturen.

I auktionens målning lutar sig den elegant klädda kvinnan försiktigt fram och studerar hur vattnet med enorm kraft faller ned från bergskanten. "Jag vet, att jag sökt sanningen med mera allvar än de flesta, som gör tavlor på dagsverke efter recept. Det gäller att verkligen se naturen och sedan måla, som man ser." (Olof Hermelin, ur brev från 1877)

I ovanstående citat från 1877 framkommer den seriositet och övertygelse med vilken Olof Hermelin angrep de konstnärliga utmaningarna. Vid sin resa till Frankrike 1870 kom Olof Hermelin i kontakt med Barbizonskolan och överväldigades. Han blev också den första företrädaren för friluftsmåleriet i Sverige.

De svenska friluftsmålarna började göra sig bemärkta framför allt under 1870-talet och decennierna därefter. Det var särskilt ljuset och atmosfären som blev de stilbildande elementen och inte minst iakttagelsen av verkligheten, man kan kalla det realism. Olof Hermelin fångade mycket tidigt upp franska impulser i sitt måleri. Det skedde först genom hans lärare Theodor Billing, vilken på 1860-talet var den ende som representerade den friluftsmålande Barbizonskolan i Stockholm. Dessa impulser förnyades och förstärktes vid Hermelins Parisbesök 1870 och den längre vistelsen där under perioden 1873-76. Sistnämnda år, 1876, reste Olof Hermelin till USA som kommissarie för den svenska avdelningen på Världsutställningen i Philadelphia. I samband med återresan 1877 utförde han målningen "På Atlanten", vilken räknas till en av de första impressionistiska scenerna i svensk konst.

1366

2019-06-12